VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia keliauti sveikos širdies keliu

Daugelį metų širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis. Pasaulyje šios ligos pasiglemžia apie 17,5 mln. gyvybių kasmet ir prognozuojama, kad ateityje šis skaičius tik augs. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2015 metais Lietuvoje buvo 706352 šiomis ligomis sergantys asmenys – didesnę dalį sergančių sudarė moterys. Pagrindinės ligos – išeminės širdies ligos, cerebrovaskulinės ligos, aterosklerozė, insultas, miokardo infarktas ir kt.

Kad išsaugotumėme sveiką širdį turime imtis tam tikrų veiksmų ir reguliariai tikrintis sveikatą. Išviso žinoma per 200 širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, iš kurių vienus galima valdyti, kitų ne. Būtina reguliariai stebėti gliukozės kiekį kraujyje, nes aukštas gliukozės kiekis kraujyje gali būti cukrinio diabeto požymis. Sergant cukriniu diabetu nukenčia visa organizmo medžiagų apykaita, anksčiau pasireiškia koronarinė širdies liga, padidėja širdies infarkto rizika, pažeidžiamos kojų kraujagyslės. Būtina tikrintis kraujo spaudimą. Aukštas kraujo spaudimas yra vienas iš rizikos veiksnių lemiantis širdies ir kraujagyslių ligas. Padidėjęs kraujo spaudimas apsunkina širdies darbą, kenkia kraujagyslėms ir sukelia jų aterosklerozę, dėl jo storėja širdies raumuo, atsiranda pokyčių inkstuose, smegenyse, akyse. Arterinė hipertenzija laikui bėgant gali sukelti itin rimtų sveikatos sutrikimų. Kraujospūdį galima kontroliuoti ir sumažinti palaikant optimalų kūno svorį, renkantis mažiau kaloringą maistą, nepersivalgant, mažiau vartojant cukraus, druskos, atsikratant saldumynų, vengiant riebaus maisto. Taip pat reikia nepamiršti tikrintis cholesterolio kiekio kraujyje. Cholesterolis - į riebalus panaši medžiaga , esanti kiekvienoje organizmo ląstelėje. Cholesterolis į kraują patenka dviem būdais: iš kepenų, kur jis gaminamas, arba su maistu. Kai yra per didelis cholesterolio kiekis kraujyje jis kaupiasi, ant arterijų sienelių, arterijos tampa siauresnės, dėl ko sulėtėja arba užblokuojamas kraujo tekėjimas į širdies raumenį. Jeigu širdies nepasiekia pakankamai kraujo ir deguonies, atsiranda skausmas krūtinėje arba ištinka širdies priepuolis. Taip pat gali išsivystyti koronarinės širdies ligos, didėja aterosklerozės tikimybė.

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vadovaudamasis 2016 m. gegužės 13 d. Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-615 „Dėl širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos sirpinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kviečia Telšių rajono ir miesto gyventojus dalyvauti nemokamoje širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programoje.

Programoje kviečiami dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei priskiriami, bet šiomis ligomis nesergantys 40-65 m. amžiaus asmenys, turintys vieną ar keletą rizikos veiksnių:

  • Padidėjusį arterinį kraujo spaudimą;
  • Padidėjusią cholesterolio koncentraciją kraujyje;
  • Turintys padidintą gliukozės kiekį kraujyje;
  • Turintys antsvorio ar nutukę;
  • Rūko.

Programos metu, nemokamus užsiėmimus ves gydytojas kardiologas arba šeimos gydytojas, gydytojas dietologas, kineziterapeutas, psichologas ir visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas.

Dalyvavimas programoje yra savanoriškas ir nemokamas!

Norintys dalyvauti programoje, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Platesnė informacija tel.: 8-444-60155; 8-609-84701;