VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Liepos 28 diena – Pasaulinė hepatito diena minima nuo 2011 metų. Hepatitas yra sisteminė infekcinė liga, pažeidžianti parenchimines kepenų ląsteles, kurios degeneruoja ir atrofuojasi. Pakitusios kepenys nebegali suskaidyti į organizmą patekusių toksinų ir riebalų, bei atlikti kitų savo funkcijų, labai svarbių mūsų organizmui. Ir nors kepenys yra labai svarbus žmogaus sveikatai organas, kurio veiklos pakeisti negali niekas kitas, jomis rūpinamės mažiausiai. Pasak medikų, taip yra todėl, kad kepenų funkcijos sutrikimai paprastai nesukelia jokio skausmo.


Dažniausiai kepenys kenčia nuo hepatitų B ir C virusų, kuriais užsikrečiama per kraują.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDC centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje stebima sergamumo tiek ūmiu hepatitu C (VHC), tiek ūmiu hepatitu B (VHB) mažėjimo tendencija. Tačiau atsižvelgiant į minėtų virusinių hepatitų natūralią ligos eigą, t.y. kai 50-70 proc. VHB ir 60-70 proc. VHC yra būdinga besimptominė eiga, prognozuojama, kad sergamumas virusiniais hepatitais B ir C Lietuvoje yra kur kas aukštesnis, nei registruojama oficialiai.


Atsižvelgiant į hepatitų susirgimų mastą, užsikrėsti rizikuoja kiekvienas. Todėl dėl hepatitų rekomenduojama pasitikrinti visiems, kurie turėjo operacijų (įskaitant Cezario pjūvį), invazinių procedūrų, jei padidėję kepenų (ALT, AST) fermentai, hemodializuojamiems pacientams, asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų, sergantiems kraujo ligomis, po organų transplantacijos, kraujo perpylimų, nors kartą vartojusiems švirkščiamų narkotikų, nesteriliais įrankiais atlikus manikiūrą, pedikiūrą, tatuiruotę, permanentinį makiažą, tiems, kurių šeimos nariai serga hepatitu, turintiems daug lytinių partnerių, buvusiems įkalinimo įstaigose, nėščiosioms ir kitiems.


Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jungiasi prie Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vykdomos akcijos ir kviečia gyventojus išsitirti dėl hepatitų. Visą šią savaitę (liepos 24-29 d.) procedūriniame kabinete „Antėja", esančiame Turgaus aikštė 8, hepatitų B ir C tyrimams taikoma 40 proc. nuolaida, o kraujo paėmimo procedūra – nemokama.