VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad gegužės 10 d. visame pasaulyje minima kaip tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena.

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) ragina žmones didinti savo fizinį aktyvumą, kaip vieną iš svarbiausių kovos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis priemonių. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių pasaulio šalių šios ligos jau pasiekė epidemijos lygį. To priežastis gali būti itin spartūs gyvenimo pokyčiai, susiję su sėdimu gyvenimo būdu tiek namuose, tiek ir darbe, nuolat mažėjančiu fiziniu aktyvumu, nesveika ir nesaikinga mityba bei didėjančiu antsvoriu ir nutukimu. Be to, lėtinių ligų ir būklių paplitimą ypač padidino laipsniškas populiacijos senėjimas kartu su greita urbanizacija, modernizacija, globalizacija ir jas lydinčiais rizikos veiksniais bei gyvensenos pokyčiais. Senyvame amžiuje (po 65 metų) ypač padažnėja širdies ir kraujagyslių ligų, senatvinės silpnaprotystės atvejų, insultų, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, II tipo cukrinio diabeto, osteoporozės ir kai kurių kitų susirgimų.

Sveiko fizinio aktyvumo rekomendacijos:
• Minimalus fizinis aktyvumas sveikatai užtikrinti yra 150 minučių per savaitę.
• Antsvorio prevencijai – 150-200 minučių per savaitę.
• Antsvorio ir nutukimo mažinimui – 300 – 450 minučių per savaitę.
• Kad antsvoris negrįžtų – 250 – 300 minučių per savaitę.
• Stresui sumažinti – 200 minučių per savaitę.

Įvairūs moksliniai šaltiniai rekomenduoja:
• Ne mažiau kaip po 30 min penkis kartus per savaitę aerobinius vidutinio intensyvumo krūvius (pvz., spėrus ėjimas) arba tris kartus per savaitę po 20 minučių didelio intensyvumo aerobinius fizinius krūvius (pvz., bėgimas vidutiniu intensyvumu).
• Rekomenduojama derinti vidutinio ir didelio intensyvumo krūvius, pvz., pvz., du kartus per savaitę spėrus ėjimas po 30 min ir du kartus per savaitę bėgimas po 20 min.
• Per savaitę apie du kartus būtina stiprinti raumenų jėgą ir raumenų ištvermę, ty. rekomenduojama įveikti ne mažesnius kaip 60-70 procento dydžio pasipriešinimus.

Jei žmonės laikysis šių rekomendacijų, teigiama, jų mirtingumas nuo visų ligų sumažės apie 10-30 procentų! Todėl Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja stiprinti savo sveikatą ir apsisaugoti nuo daugybės ligų, ne tik intensyviai sportuojant, bet ir aktyviai leidžiant laisvalaikį: mankštinantis lauke, bėgioti, minti dviratį ar tiesiog intensyviu žingsniu pasivaikščioti.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją