VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Rugsėjis jau greitai todėl dabar tinkamas metas mokinių tėveliams apsvarstyti, kokią pirkti kurpinę savo vaikui. Žinoma svarbiausia tai jog kuprinė turi patikti pačiam vaikui, tačiau renkantis kuprinę derėtų nepamiršti sveikatos ir saugumo reikalavimų.


Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijomis kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. Idealiausiai, jeigu kuprinės svoris būtų iki 10 proc. mokinio kūno masės. Nustatyta, kad kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kurpinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmų ar kitų stuburo pakenkimų atsiradimui.


Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms yra išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės", kurioje pažymima, kad gamintojui draudžiama kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu. Tačiau jei gamintojas ar pardavėjas nenurodo etiketėje, jog tai mokyklinė kuprinė, tėveliai turėtų žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį.


• Kuprinės svoris. Tuščia pradinuko mokyklinė kuprinė turi sverti 700 g., vyresnių klasių mokinių mokyklinė kuprinė gali sverti iki 1 kg. Kuo lengvesnė kuprinė tuo geriau mokinio sveikatai.
• Kuprinės diržai. Geriausi diržai, kurių plotis 3,5-4 cm. ir kurie ties pečių zona yra paminkštinti. Paminkštinimai neužspaudžia trapecinio raumens ir nesukelia pečių juostos skausmų. Diržai privalo būti reguliuojami, užsidėjus mokyklinę kuprinę ji turėtų būti prigludusi prie nugaros. Jeigu mokyklinės kuprinės diržai nesureguliuoti ir ji nešiojama ant juosmens, mokinys bus linkęs pasvirti į priekį.
• Kietas kuprinės karkasas. Kieta, aiškios formos kuprinė nelamdys joje esančių knygų kampų bei kieti knygos kampai nespaus nugaros.
• Kuprinės dydis. Kuprinės viršus negali būti aukščiau nei vaiko pečių linija, o apačia žemiau juosmens, nes nešant sunkią mokyklinę kuprinę gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą.
Nepamirškite vaikams priminti, kad kasdien pasitikrintų kuprinės turinį, kad joje liktų tik reikalingiausiai daiktai. Knygos ir kiti daiktai turi būti sudėti tvarkingai, sunkiausios ir didžiausios knygos turi būti sudėtos arčiausiai nugaros.


Mokyklinę kuprinę kaip ir kitus sunkius daiktus nuo žemes reikia kelti taisyklingai. Pirmiausia sulenkiami keliai ir abiem rankomis paimama kuprinė. Po to ištiesdami kelius atsistojama ir paeiliui uždedami kuprinės diržai.

Nepamirškite atšvaitų, kuo jų daugiau tuo geriau bus matomas jūsų vaikas.