VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

 Turite klausimų? Susisiekime!  

FBtelmail

 

    

Paieška

Dantų kariesas arba dantų ėduonis yra viena iš labiausiai paplitusių vaikų ligų. Kad kontroliuojant vaikų burnos higieną ir ugdant asmens higienos įgūdžius, įmanoma sumažinti ėduonies paplitimą ir intensyvumą – įrodyta pastarųjų metų moksliniais tyrimais. Svarbu kuo anksčiau vaikams išugdyti tinkamus burnos higienos įgūdžius, kad apsaugoti vaikučių dantukus nuo ėduonies. Burnos higienos reikia pradėti mokyti nuo mažumės, išdygus pirmajam dantukui. Kad vaikui augant dantukų valymas taptų įprasta kasdienine procedūra. Kol vaikas pradės savarankiškai valyti dantukus, tėvai turi padėti, vėliau vis dar kontroliuoti kaip vaikui sekasi, ar tai daryti kartu. Tėvų pavyzdys motyvuoja vaikus. Taipogi ugdant mažųjų kalbą, šiame procese aktyviai dalyvauja ir dantys. Tariant įvairius garsus, dantys, jų alveolės tampa atrama liežuvio tikslingiems judesiams. Sveiki dantukai, geras dantų sąkandis turi įtakos taisyklingo ir aiškaus garso tarimui kalboje. Taipogi dantukai kuria estetinį vaizdą, žmogui kalbant, bendraujant.

Telšių l-d „Berželis“ buvo vykdomas kasmetinis projektas „Sveiki dantukai“. Pamokėlių metu buvo vedami mokymai apie burnos higieną ir dantukų priežiūrą, sveiką maistą. Vaikai išklausė įvairių pasakojimų, mįslių ir eilėraštukų. Taip pat buvo organizuojami praktiniai užsiėmimai, kaip teisingai valyti dantukus, naudoti burnos priežiūros priemones, logopedinės pratybos. Logopedinių pratybų metu buvo atliekami artikuliaciniai liežuvio – lūpų pratimai („šypsena“, „Triušio dviratukas“, „“Liūtukas valosi dantis“, „Madinga žąselė“ ir kt.); inscenizuojama pasaka „Dantuko Sveikuoliuko istorija“, didaktiniai žaidimai „Liūdnas – linksmas dantukas“, „Auk sveikas“. Siekiant skatinti vaikų kūrybiškumą buvo kuriami grupiniai plakatai, pasakėlės, eilėraštukai, aplikuojama, štampuojama ir piešiama. Vaikai galėjo ne tik pasidžiaugti savo darbelių parodėle „Dantukų miestelis“, bet ir pasikviesti tėvelius apžiūrėti miestelio.

Su priešmokyklinių grupių vaikais apsilankėme Telšių rajono pirminės priežiūros centro odontologijos kabinete. Burnos higienistė papasakojo apie savo darbą, parodė įvairius įrankius ir instrumentus, atsakė į visus vaikų klausimus ir pagyrė vaikus už teisingas teorines žinias. Atsisveikindami vaikai pažadėjo rūpintis savo dantukais.

Daugiausia džiugių emocijų suteikė vaikams šventinė viktorina „Sveiki dantukai“, kuri prasidėjo dantukų mankštele. Vaikų dantukai vieną obuolio skiltelę turėjo kramtyti 20-30 kartų. Mažieji viktorinos dalyviai gausiai dalino teisingus patarimus darželio logopedei, kuriai suskaudo dantuką, žaidė estafetes, klausėsi pačių sukurtų eilėraštukų, pasakėlių ir visi dainuodami pasižadėjo valyti dantukus į svečius atvykusiam „Daktarui triušiui“, kuris kiekvienam dalyviui įteikė Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro dovanėlę, dantų šepetuką. Priešmokyklinių grupių vaikai turėjo spręsti testus ir pasirinkti iš trijų vieną teisingą atsakymą. „Daktaras triušis“ džiaugėsi vaikų žiniomis.

Visi kartu ugdykime vaikams tinkamus įgūdžius, kad vaikučiai išmoktų pasirūpinti savo dantukais nuo pat mažens.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Milda Liubinavičienė

DSC00222DSC03132

Dėmesio!

Mūsų tinklapis naudoja slapukus, siekiant pagerinti mūsų svetainės funkcionalumą ir analizės tikslais.