Telšių rajono savivaldybės VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

Psichotropinių medžiagų vartojimo prevencija

Niekam ne paslaptis, kad paauglystė — sudėtingas ir kupinas pavojų gyvenimo tarpsnis, kuomet jaunas žmogus siekia naujų, neįprastų potyrių, nepriklausomybės, laisvės bei pripažinimo. Psichikos sveikatai sukeliančias medžiagas išbando dažnas penktokas. Suaugusieji net nenutuokia, kad vaikas jau eksperimentuoja. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai suaugusieji apie žalingus vaiko įpročius žino, tačiau nedrįsta to pripažinti ir tarsi nuvertina problemą. Tėvai  baimindamiesi smerkimo iš aplinkos tikisi, kad problema išsispręs savaime, išgyvenus paauglystę. Norėdami suteikti reikiamą pagalbą, pirmiausia turėtume pažinti ne itin malonią šių dienų realybę: narkotinių medžiagų, tabako bei elektroninių cigarečių garinimas — tai priklausomybę sukeliantys kvaišalai, kurių tendencijos keičiasi taip sparčiai, kad kovoti su jais yra tikrai sudėtinga. Siekiant įgyvendinti psichotropinių medžiagų vartojimo prevenciją, 2023 m. rugsėjo- gruodžio mėn. buvo organizuojami aplinkos paviršių testavimai dėl narkotinių medžiagų pėdsakų nustatymo Telšių miesto ir rajono ugdymo įstaigose. Projekto metu buvo periodiškai testuojama 13 ugdymo įstaigų, panaudoti 256 narkotinių medžiagų aptikimo testai, testai buvo atlikti nuo paviršių: rankenų, klasės suolų, rūbinėse, tualetų patalpose ir pan. Taip pat buvo vedami užsiėmimai, kurių tikslas – stiprinti paauglių antipsichotropinių medžiagų vartojimo nuostatas bei formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius.

 Iš visų panaudotų testų: 244 atlikti testai neaptiko jokių narkotinių medžiagų pėdsakų, na, o likę 12 – vis dėl to užfiksavo galimus narkotinių medžiagų pėdsakus. Atitinkamose ugdymo įstaigose, gavus teigiamus testų rezultatus, bus atliekami pakartotiniai testavimai, informuojami tėvai bei visa ugdymo bendruomenė. Atsižvelgiant į projekto rezultatus – planuojamas projekto tęstinumas kitais metais.

Įstaigos, kurios buvo testuojamos:

 1. Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazija
 2. Telšių „Džiugo“ gimnazija
 3. Telšių „Žemaitės“ gimnazija
 4. Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija
 5. Telšių r. Luokės Vytauto Kleivos gimnazija
 6. Telšių r. Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazija
 7. Telšių „Atžalyno“ progimnazija
 8. Telšių „Ateities“ progimnazija
 9. Telšių „Kranto“ progimnazija
 10. Telšių „Germanto“ progimnazija
 11. Telšių r. Nevarėnų pagrindinė mokykla
 12. VšĮ Telšių regioninis profesinio mokymo centras Varnių skyrius
 13. VšĮ Telšių regioninis profesinio mokymo centras Telšių skyrius

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status