Telšių rajono savivaldybės VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

Ką turėčiau žinoti apie VAKCINACIJĄ?

  1. Kur galiu vakcinuotis nuo COVID-19?
    Pasiskiepyti nuo COVID-19 galite visuose Lietuvos vakcinacijos centruose ir mobiliuosiuose punktuose. Informaciją apie vakcinacijos centrus visose savivaldybėse rasite www.koronastop.lt/vakcina/vakcinacijos-tvarka. Taip pat, galite skambinti Karštąja linija 1808 ir gauti ne tik visą reikiamą informaciją bet ir iš karto užsiregistruoti vakcinai nuo COVID-19.
  2. Kaip užsiregistruoti COVID-19 vakcinai?
    Užsiregistruoti į bet kurį Lietuvos vakcinacijos centrą galima www.koronastop.lt arba Karštąja linija 1808. Skiepijantis mobiliuosiuose punktuose išankstinės registracijos nereikia. Juose vakcinaciją „gyva eile” vykdo Nacionalinis kraujo centras. Jų turo per Lietuvą tvarkaraštį galima rasti www.kraujodonoryste.lt/vakcinacija. Taip pat, kiekvieną ketvirtadieni visuose Lietuvos vakcinacijos centruose vyksta vakcinacija be registracijos. Kviečiame pasinaudoti galimybe COVID-19 vakciną pasiimti greitai ir lengvai. Viskas, ką reikia padaryti, tai nepamiršti su savimi turėti asmens dokumento – paso ar asmens tapatybės kortelės.
  3. Ar galiu pasirinkti vakcinos rūšį?
    Taip, registracijos metu galite pasirinkti vakciną kuria norite skiepytis. Šiuo metu Lietuvoje skiepijama šiomis COVID-19 vakcinomis: „Comirnaty” (gam. „Pfizer ir BioNTech”), „Spikevax” (gam. „Moderną”), „Janssen” (gam. „Jannssen Pharmaceutica NV”) ir „Vaxzevria” (gam. „AstraZeneca”).
  4. Kokius dokumentus reikia turėti vykstant vakcinuotis?
    Asmens dokumentą – pasą arba asmens tapatybės kortelę.
  5. Ar turiu būti visiškai sveikas, kad galėčiau skiepytis?
    Taip. Sergantys, karščiuojantys ar bet kokios ligos ūmiu periodu žmonės neskiepijami.
  6. Kokie yra dažniausia galimi vakcinos šalutiniai poveikiai?
    Nuovargis, skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas. Įprastai jie praeina po kelių dienų.
  7. Ką rodo vakcinos šalutiniai poveikiai po gauto skiepo?
    Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja j vakciną ir pradeda gaminti antikūnus, galinčius ¿veikti virusą ir neleidžiančius jam daugintis, todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma.
  8. Kur kreiptis, jei jaučiu nepageidaujamus šalutinius poveikius?
    Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui(-ai) ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
  9. Kada skiriama antra vakcinos dozė?
    Antros dozės laikas priklauso nuo to, kokia vakcina skiepijatės:
    „Comirnaty” – praėjus 21 d. po pirmos dozės;
    „Spikevax” – po 28 d.
    „Vaxzevria” – po 4-12 sav.
    „Janssen” – skiepijama tik vieną kartą todėl antros dozės nereikia.
  10. Kada po vakcinacijos jsigalioja Galimybių pasas?
    Praėjus 1 savaitei po antrosios „Comirnaty” ar „Spikevax” vakcinos dozės suleidimo, praėjus 2 savaitėms po „Janssen” vakcinos (skiepijama 1 doze), praėjus 4 savaitėms po pirmosios „Vaxzevria” dozės suleidimo, bet ne daugiau kaip 13 savaičių. Taip pat, iš karto po antrosios „Vaxzevria” vakcinos dozės gavimo.
    Jei esate prasirgęs(-usi) COVID-19 ir pasiskiepijote, tai Galimybių pasas Jums įsigalioja praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty”, „Spikevax”, „Janssen” ar „Vaxzevria” vakcinos vienos dozės gavimo.
  11. Kada po vakcinacijos jsigalioja ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas?
    Kiekviena šalis taiko skirtingas sąlygas pažymėjimui įsigalioti. Lietuvoje dokumentas įsigalioja, kai tenkinama bent viena iš šių sąlygų:
    praėjus dviem savaitėms po pilnos vakcinacijos „Comirnaty” (2 dozės), „Spikevax” (2 dozės), „Vaxzevria” (2 dozės) arba „Janssen” (l dozė) vakcina;
    persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų;
    gavus neigiamą COVID-19 PGR tyrimo rezultatą.
  12. Kuo skiriasi Galimybių pasas nuo ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo?
    ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas Lietuvoje apima visas laisves, kurias numato Galimybių pasas, ir papildomai leidžia paprasčiau keliauti ES šalyse bei naudotis jose leidžiamomis paslaugomis. Tačiau ES Skaitmeninis pažymėjimas yra griežčiau reglamentuojamas, todėl gyventojams paprasčiau, jei Lietuvoje jie naudosis Galimybių pasu, o keliaudami – ES Skaitmeniniu COVID pažymėjimu.
  13. Kaip naudotis ES Skaitmeniniu pažymėjimu?
    Atsisiųskite pažymėjimą iš e.sveikatos sistemos PDF formatu. Naudotis galima – parodant virtualų pažymėjimą parodant atspausdintą pažymėjimą ant popieriaus lapo arba pateikiant jį mobiliojoje aplikacijoje, kuri pradės veikti artimiausiu metu.
  14. Kiek laiko galioja ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas?
    Pasiskiepijus pažymėjimas galioja neribotą laiką persirgus – įsigalioja nuo 11 dienos po teigiamo PGR tyrimo rezultato ir baigia galioti praėjus 180 dienų nuo gauto tyrimo rezultato, atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą – 72 vai., gavus neigiamą greitojo antigeno testo rezultatą – 48 vai. (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo).
  15. Pagal darbo pobūdį man priklauso profilaktiškai testuotis. Kodėl?
    Lietuvoje ir pasaulyje plinta COVID-19 viruso Delta atmaina, kuri yra ypač pavojinga. Jei esate nepersirgęs COVID-19 liga ir nepasiskiepijęs, tai privalėsite periodiškai testuotis – ne dažniau kaip kas 7 d. ir ne rečiau kaip kas 10 d. nuo paskutinio sveikatos patikrinimo. Darbuotojai, atsisakę atlikti tyrimus dėl COVID-19, gali būti laikinai nušalinti nuo darbo, nemokant darbo užmokesčio.
    Testavimas svarbus užkertant kelią židinių susidarymui ir viruso plitimui. Vis dėlto, testavimas neapsaugo nuo ligos.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status