Telšių rajono savivaldybės VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS

Prostatos vėžio prevencinė programa

Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Statistika rodo, kad sergamumas ja nuolat auga, o diagnozę išgirsta vis daugiau vyrų visame pasaulyje. Per metus nustatoma apie 2 000 naujų atvejų. Iš onkologinių ligų grupės prostatos vėžys užima trečiąją poziciją pagal tai, kaip dažnai ja sergama. Pasaulyje kasmet nustatoma apie 450 tūkst. naujų šios ligos atvejų. Deja, pavėluotai nustatytas ir jau gerokai progresavęs vėžys nusineša daugybės vyrų gyvybių – kiekvienais metais Europoje mirčių nuo šios ligos skaičius siekia apie 107 tūkst. Nors priešinės liaukos vėžio atvejų nustatoma nedaug, Lietuvos mirtingumo rodiklis užima net 7 vietą Europoje.

 Ankstyvoji prostatos vėžio diagnostika ir gydymas gali padėti sumažinti mirties atvejų skaičių, prailginti gyvenimo trukmę bei užkirsti kelią pacientų neįgalumui. Nepaisant šių priemonių, didesnė tikimybė susirgti prostatos vėžiu yra tiems, kurių asmeninėje aplinkoje vyrauja rizikos veiksniai, tokie kaip:

 · Paveldimumas (tėvas, brolis, dėdė bei moterys su krūties vėžiu);

 · Neracionali mityba (daug riebalų, cholesterolio, druskos);

 · Žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis);

 · Amžius (vyresni nei 50 m.);

 · Rasė (didesnis polinkis afroamerikiečiams, Europoje – šiaurės regionų gyventojams).

              Taigi, siekiant išvengti ligos, svarbu suprasti, kokie veiksniai turi įtakos piktybiniams navikams išsivystyti, o ypač vyresniems vyrams, kurie dėl amžiaus ir genetinio polinkio patenka į prostatos vėžio rizikos grupę. Ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50-69 m. (imtinai) vyrams, o jei prostatos vėžys buvo nustatytas tėvui ar broliams – nuo 45 m. Nemokama paslauga taikoma ne dažniau kaip 1 kartą per 2 metus, pasikreipus į savo šeimos gydytoją. Pacientui atliekamas prostatos specifinio antigeno tyrimas. Prevencinės programos dalyviams suteikiamos urologo konsultacijos ir, esant poreikiui, atliekamas priešinės liaukos biopsijos tyrimas.

              Remiantis Higienos instituto duomenimis, Telšių rajone, per pastaruosius penkerius metus mirčių skaičius nuo prostatos vėžio atvejų skaičius išliko panašus (1 pav.).

Mirties nuo prostatos vėžio atvejų skaičius 2018-2022 m. Telšių rajone

1 pav. Mirties nuo prostatos vėžio atvejų skaičius 2018-2022 m. Telšių rajone

Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras

Analizuojant mirtingumą 100 000 gyventojų (gyv.), svarbu palyginti rodiklių reikšmes Telšių rajone ir Lietuvoje (2 pav.).

Mirtingumas nuo prostatos vėžio 100 000 gyv. Telšių rajone ir Lietuvoje 2018-2022 m.

2 pav. Mirtingumas nuo prostatos vėžio 100 000 gyv. Telšių rajone ir Lietuvoje 2018-2022 m.

Šaltinis: Visuomenės sveikatos stebėsenos informacinė sistema

              Galima pastebėti jog Lietuvos rodikliai 100 000 gyv. nuo 2018 m., nuo priešinės liaukos vėžio, išlieka panašūs. Lyginant Lietuvos ir Telšių rajono rodiklius matome, kad Telšių rajono rodikliai buvo aukštesni už Lietuvos rodiklius, o 2020 m. mirtingumas buvo beveik 2 kartus didesnis nei Lietuvos vidurkis (Telšių r. 33,31/100 000 gyv., Lietuvoje 19,21/100 000 gyv.).

              Apžvelgiant Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenis, matome, kad Telšių rajone prostatos vėžio prevencinės programos paslaugų skaičius 2022 m. augo. 2022 m. programoje dalyvavo 1 349 asmenys (3 pav.).

Suteiktų prostatos vėžio prevencinės programos paslaugų skaičius 2017-2021 m. Telšių rajone

3 pav. Suteiktų prostatos vėžio prevencinės programos paslaugų skaičius 2017-2021 m. Telšių rajone

Šaltinis: VLK prie SAM, Prevencinių programų vykdymo apžvalga

Gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas didina priešinės liaukos vėžio riziką. Pomidorai bei iš jų pagaminti produktai apsaugo nuo priešinės liaukos vėžio. Taip veikia pomidoruose esanti medžiaga likopenas. Įrodyta, kad maisto papildai, turintys mikroelemento seleno, mažina priešinės liaukos vėžio riziką.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status